بیمه مهندسی

بیمه مهندسی بیمه معلم نمایندگی موحد

بیمه‌های مهندسی زیر مجموعه بیمه‌های اموال است که در دو حالت ذیل اموال موضوع این گروه بیمه ای را تحت پوشش تمام خطر قرار می دهد:

الف – اموال در جریان احداث / نصب شامل پروژه‌های درحال ساخت

ب –  اموال در حال بهره برداری شامل سازه‌ها و تأسیسات درحال بهره‌برداری و یا ماشین‌آلات و تجهیزات فنی

 

انواع بیمه های مهندسی

بیمه تمام خطر پیمانکاران(C.A.R)

به موجب این بیمه طرح های عمرانی و ساختمانی مانند پروژه های احداث واحدهای مسكونی،  تجاری، اداری، مدارس، كارخانجات، نیروگاه ها، راه آهن ها، فرودگاه ها، جاده ها، پل ها، سدها، شبكه های فاضلاب  و … تحت پوشش قرار می گیرند.

مدت بیمه از زمان تخلیه مصالح در محل اجرای پروژه شروع  و تا اتمام آن  و تحویل كار به كارفرما  ادامه دارد. تحت این بیمه نامه ساختمان های موقت ، تجهیزات و  ماشین آلات ساختمانی ، اموال مجاور و تحت بخش دو این بیمه نامه مسئولیت در قبال اشخاص ثالث نیز قابل بیمه شدن می باشند.

این پروژه ها از تاریخ شروع تا زمان تحویل به کارفرما در مقابل هرگونه خسارت ناشی از هر حادثه همچنین خسارت های مادی، جرح، صدمات بدنی وارده به اشخاص ثالث، پاکسازی محیط و برداشت ضایعات تحت پوشش این بیمه قرار گیرد.

بیمه تمام خطر پیمانكاران از جمله بیمه های تمام خطر می باشد، به این معنی كه تقریباً هرگونه زیان یا خسارت ناگهانی و غیر قابل پیش بینی كه در طول مدت بیمه به اموال بیمه شده در جریان احداث ، واقع در محل اجرای پروژه ساختمانی وارد شود مشروط بر اینكه به نحوی مشخص در بیمه نامه مستثنی نشده باشد تحت پوشش قرار می دهد كه مهم ترین آنها عبارتند از :

الف : سیل، طغیان آب، باران، برف، بهمن، امواج عظیم دریا در اثر آتشفشان.

ب : آتش سوزی، صاعقه، انفجار، زلزله و….

ج : هرنوع طوفان.

ه : دزدی ساده ، سرقت با شكست حرز٫

و : خسارات ناشی از اجرای ناصحیح كار، عدم مهارت، سهل انگاری، اعمال توأم با سوءنیت.

ز : از بین رفتن یا خسارت وارد به مصالح ساختمانی، ماشین آلات ساختمانی و لوازم و تجهیزات ساختمانی را كه در حین حمل و نقل در محدوده اجرای پروژه، انبار داری، یا در هنگام سواركردن یا پیاده كردن ماشین آلات به وقوع بپیوندد را تحت پوشش قرار می دهد.

 

بیمه تمام خطر نصب(E.A.R)

این بیمه‌نامه خسارت‌های فیزیكی غیرقابل  پیش‌بینی ناشی از حادثه كه در حین اجرای عملیات نصب و یا مونتاژ انواع ماشین‌آلات و تجهیزات و نیز نصب هرگونه سازه با اسكلت فلزی دركارگاه های كوچك و بزرگ صنعتی، صنایع خودروسازی، شیمیائی، فولاد،غذائی، چوب و كاغذ، چرم، كاشی سازی صنایع وابسته به كشاورزی، همچنین سیستم‌های مخابراتی ابزارهای دقیق آزمایشگاهی، نیروگاه‌ها، پروژه‌های انتقال آب، گاز وخطوط انتقال نیرو را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در بیمه‌نامه تمام خطر نصب، خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، زلزله، سیل، طوفان، لغزش و رانش زمین، دزدی با شكست حرز تحت پوشش قرار می‌گیرد. مواردی نظیر طراحی غلط، مصالح معیوب، اجرای غلط، خطرات بوجود آمده در كارخانه سازنده ماشین‌آلات و تجهیزات بكار گرفته  شده برای نصب نیز قابل بیمه شدن هستند.

پوشش بیمه تمام خطر از زمان شروع عملیات نصب و ساختمانی آغاز و شامل دوره آزمایش و نگهداری نیز خواهد شد. مسئولیت مالی و جانی در برابر اشخاص ثالث نیز در بخش دو بیمه تمام خطر تحت پوشش قرار می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز جهت صدور بیمه نامه تمام خطر پیمانکاری و نصب:

– کپی قرارداد یا موافقتنامه

– جدول زمانبندی

– نقشه محل یا مسیر پروژه

– پرسشنامه تکمیل شده با مهر و امضای بیمه گذار

– گزارش بازدید کارشناس بیمه گر

 

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانكاری(C.P.M)

این بیمه نامه برای انواع ماشین آلات و تجهیزات مانند: بلدوزر، گریدر، بیل مكانیكی و سایر وسایل و تجهیزات مشابه كه در كارهای ساختمانی و نصب  مورد استفاده پیمانكاران قرار می گیرد، صادر می شود و خسارت های وارده را با رعایت شرایط و استثنائات بیمه نامه تحت پوشش قرار می دهد.

خطرات تحت پوشش C.P.M :

بیمه نامه ماشین آلات پیمانکاران خطرات مستثناء شده را ذکر می کند بدین معنی که کلیه خطراتی که استثناء نشده است تحت پوشش می باشد با توجه به این امر خطرات تحت پوشش عبارتند از :

– صاعقه، انفجار، آتش‌سوزی، زلزله، ریزش کوه یا صخره، سقوط و واژگونی

– سیل، آب گرفتگی

– طوفان، گردباد، تندباد

– دزدی

– باران ، برف، بهمن

– سایر حوادث با منشا خارج از ماشین آلات و تجهیزات بیمه شده ، به جز آنچه صراحتاً در بیمه نامه مستثنی شده است.

مدارک لازم برای ارائه نرخ و شرایط در بیمه C.P.M:

– پرسشنامه تکمیل شده با مهر و امضاء بیمه گزار

– لیست ماشین آلات با مشخصات (شامل نوع مدل سازنده سال ساخت ظرفیت شماره سریال تعداد وارزش جایگزینی

– گزارش بازدید کارشناس بیمه گر

 

بیمه سازه های تكمیل شده(C.E.C.R)

مالکان پروژه های بزرگ راه و ساختمان، همواره به دنبال پوشش بیمه جامعی بوده اند که بتواند پروژه های تکمیل شده عمرانی را پس از تحویل پروژه در مقابل خطرهای طبیعی و… تحت پوشش قرار دهند. اهم سازه هایی که می توانند تحت پوشش این بیمه نامه قرار گیرند عبارتند از:ساختمان ها و تاسیسات ، برج ها، جاده ها، راه آهن، باندهای فرودگاه، پل ها، تونل ها، سدها، کانال ها، بندرگاه ها، شبکه های آبیاری، مخازن ذخیره آب، خطوط لوله آب، نفت، گاز و فاضلاب ونیز انبارها و معادن و …. در زمان بهره برداری.

این بیمه نامه خسارت های فیزیکی ناگهانی و غیرقابل پیش بینی که نیاز به تعمیر و یا تعویض مورد بیمه داشته باشد تحت پوشش قرار می دهد.

خطرهای تحت پوشش عبارتند از:  طوفان، سیل یا طغیان آب ،آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار ، نشست زمین، لغزش زمین و صخره ها یـــا هر گونه حرکت دیگر زمین، یخبندان، یخ و برف، خرابکاری عمدی، آتش سوزی، صاعقه و انفجار و… مطابق شرایط عمومی.

 

بیمه فساد كالا در انبار سردخانه(D.O.S) 

هدف از ارائه این بیمه پاسخگویی به نیاز اشخاصی است که کالای خود را در سردخانه ها انبار نموده و در قبال فساد کالایشان دراثر شکست ماشین آلات سرد کننده، خواستار پوشش بیمه اند. بدین معنی چنانچه حادثه ای موجب از بین رفتن یا خسارت  وارد به  تجهیزات سردکننده بشود و غرامت ناشی از آن، تحت شرایط بیمه شکست ماشین آلات  قابل جبران باشد، فساد محصول در اثر چنین حادثه ای تحت پوشش خواهد بود.

لازم به ذکر است که بیمه فساد کالا مکمل پوشش ارائه شده در بیمه (شکست) ماشین آلات و اخذ آن جز در ارتباط با بیمه ماشین آلات موردی ندارد.

 

 بیمه تجهیزات الكترونیك (EE)

این بیمه خطرات وارد به انواع تجهیزات الكترونیكی مورد استفاده در كارگاه‌های صنعتی، صنایع، لوازم پزشكی و آزمایشگاهی، لوزم اداری، سیستم‌های هشدار دهنده، تجهیزات بیمارستانی، دستگاه‌های كنترلی، تجهیزات مربوط به سینما و فیلمبرداری، دستگاه‌های تست مواد، تجهیزات گیرنده و فرستنده، كامپیوتر و مانند آنها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

برخی از این انواع وسایل الکترونیکی که می تواند تحت پوشش بیمه نامه تجهیزات الکترونیک قرار گیرد به شرح زیر است:

الف – کامپیوترها و قسمت های خارجی آنها مانند صفحه کلید، چاپگر، واسطه ها، صفحه نمایش، قلم نوری و پلاتر و همچنین تجهیزات اضافی که برای بهره برداری مورد نیاز است مانند سیستم تهویه و ترانسفورماتور.

ب – کارت پانج، نوارهای مغناطیسی و دیسک های نوری.

ج – تجهیزات پزشکی مانند دستگاه اشعه X ، تجهیزات دندانپزشکی، آزمایشگاهی، تشخیص طبی و…

د- دستگاههای الکترونیکی مخابراتی مثل تلفنخانه مرکزی، دستگاههای تلکس، تجهیزات ایستگاه های رادیو تلویزیون، رادار، سیستم ناوبری دریایی و هوایی.

هـ – وسایل فیلمبرداری، دوربین ها، ویدئو، دستگاه های ضبط و پخش صدا.

و – ماشین های اداری ، مانند دستگاه فتوکپی ،کامپیوترهای شخصی و غیره.

مهمترین خطرهایی که می تواند تحت پوشش قرار گیرد عبارتند از :

آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، طغیان آب و طوفان در مناطقی که در معرض مستقیم خطرات مذکور قرار دارند، شکست در اثر عوامل الکترونیکی و مکانیکی در صورتی که خسارت مذکور در تعهد فروشنده یا تحت پوشش قرارداد نگهداری مورد بیمه باشد، بیمه گر تعهدی در جبران خسارت نخواهد داشت. سقوط هواپیما، دوده، خوردگی، گرد و خاک، رطوبت، غبار، خسارت عمومی بـه وسیلـــه کـارکنـان، زمیــن لرزه ، ریزش کوه، سقوط بهمن.

 

بیمه‌ شکست ماشین آلات(M.B)

این بیمه نامه خسارات وارد بر ماشین آلات و تجهیزات كارخانجات ناشی از عیوب مكانیكی و یا الكتریكی كه بطور ناگهانی و غیر قابل پیش بینی به وقوع می پیوندد را تحت پوشش قرار می دهد.  ماشین آلات و دستگاه های زیر می توانند از این نوع پوشش بیمه ای استفاده کنند:

• ژنراتور ها، توربین ها

• ماشین آلات تراشكاری، بافندگی، چاپ

• ماشین آلات تولید مواد غذائی

و …

برخی از خطرات تحت پوشش در این نوع بیمه نامه عبارتند از :

• عیوب ناشی از شكست مكانیكی ماشین آلات

• اشتباه در سیستم روغن كاری

• عوامل جوی

• خسارات فیزیكی ناگهانی و غیر قابل پیش بینی

• طراحی غلط

• شكست الكتریكی كه عمدتاً ناشی از نوسانات برق می باشد

• اشتباهات عمدی و خرابكارانه كارگران

• افتادن اشیاء خارجی به درون ماشین

بیمه شكست ماشین آلات دارای بعضی استثنائات نیز می باشد كه برخی از آنها عبارتند از:

• خساراتی كه توسط بیمه نامه های دیگر تحت پوشش قرار دارند

• خسارات طبیعی

• جنگ

• عمل عمدی بیمه گذار و یا نمایندگان او

• استهلاك و خوردگی

مدارک لازم برای ارائه نرخ و شرایط در بیمه M.B

– پرسشنامه تکمیل شده با مهر و امضاء بیمه گزار

– لیست ماشین آلات با مشخصات (شامل نوع مدل سازنده سال ساخت ظرفیت شماره سریال تعداد و ارزش جایگزینی

– گزارش بازدید کارشناس بیمه گر

 

عيوب اساسي و پنهان ساختمان (L.D.B)

بيمه اي است که نقص در سازه ‌هاي اصلي ساختمان ناشي از طراحي نادرست ، ساخت معيوب ، به كارگيري مواد يا مصالح معيوب كه در طي اعتبار بيمه‌نامه به بيمه‌گر اعلام مي شود و در زمان صدور گواهي پايان كار و گواهي تأييد بازرس فني آشكار نشده باشد را تحت پوشش قرارمی دهد .

سازه هاي اصلي ساختمان عبارت است از: سازه هاي باربر اصلي براي پايداري يا استحكام ساختمان مانند پي، ستونها، كف ها،تيرها، بادبندها و تمام ديوارهاي باربر و سقف ها.

سازه هاي جانبي ساختمان عبارت است از: اجزاي غيرباربر ساختمان ها مانند ديوارهاي غيرباربر، پنجره ها، گچ كاريها، كاشي كاريها، كف پوشها، دربها، نازك كاريها، لوله كشي هاي آب، گاز و فاضلاب هاي داخلي و تاسيسات الكتريكي و مكانيكي ثابت به استثناي مواردي كه تحت عنوان سازه هاي اصلي تعريف شده اند.

خسارت ها و هزينه‌هاي تحت پوشش (L.D.B):

اين بيمه ‌نامه خسارتهاي مالي ناشي از عيوب اساسي و پنهان ساختمان را بشرح زیر تامين مي نمايد :

– ويراني كل ساختمان يا خسارت وارده به ساختمان و متعلقات آن

– هزينه‌هائي كه به منظور جلوگيري از تخريب يا توسعه خسارت صورت مي گيرد

– هزينه‌هاي لازم براي پاكسازي محل و برداشت ضايعات

– هزينه‌ هاي حرفه‌اي

نكته قابل توجه آن است كه خسارات وارد به سازه هاي جانبي ساختمان در صورتي توسط اين بيمه نامه پوشش داده مي شود كه ناشي از وقوع خسارت در سازه اصلي ساختمان باشد.

ذينفع اين بيمه نامه مالك ساختمان يا هر شخصي كه بنا به درخواست بيمه گذار نام وي در اين بيمه نامه درج گرديده است و تمام يا بخشي از خسارت مطابق با شرايط بيمه نامه به وي پرداخت مي گردد و يا هر شخص ديگري كه بعداً مالك خواهد شد، بوده و سرمايه بيمه شده، سرمايه نهايي است كه پس از تكميل ساختمان توسط بازرس فني بيمه گر محاسبه مي شود.

پوشش اين بيمه‌نامه منوط به نظارت بازرس فني منتخب بيمه‌گر بر مراحل مختلف عمليات اجرائي ساختمان می باشد اين نظارت از زمان شروع عمليات ساختمان آغاز مي شود .

مدت اعتبار بيمه‌نامه (L.D.B)

پوشش اين بيمه‌نامه از تاريخ صدور گواهی پایان كار ساختمان آغاز و پس از گذشت مدت ده سال از آن تاريخ پايان خواهد يافت .

فرآیند صدور بیمه نامه

متقاضی در جریان انجام عملیات احداث به بیمه گر مراجعه ، فرمهای مرتبط را تکمیل ضمن انجام بازدیداولیه بیمه نامه مرتبط صادر خواهد شد.

بازدید های دوره های در حین انجام عملیات ساختمانی اجتناب ناپذیر است. و بیمه گذار موظف به انجام توصیه های ابلاغی است.

 

جدیدترین مقالات بیمه

 • IMAGE

  درباره بیمه عمر بیشتر بدانید

  بیمه عمر یکی از پرطرفدارن ترین نوع بیمه در سراسر...

  پنج شنبه, 21 بهمن 1395
 • IMAGE

  بیمه عمر

  بیمه عمر در واقع یک سرمایه گذاری مطمئن با سود...

  جمعه, 21 خرداد 1395
 • IMAGE

  بیمه عمر یا سپرده بانکی ؟

  به طور کلی سه راه برای پس انداز و یا استفاده از...

  سه شنبه, 04 خرداد 1395
 • IMAGE

  تفاوت بیمه عمر با بیمه تامین اجتماعی

  بیمه عمر به صورت یک مکمل برای بیمه تامین اجتماعی...

  سه شنبه, 31 فروردين 1395